Friday, May 25, 2012

Bulk buying is not always the best price

So I went shopping last week with great trepidation to a warehouse type grocery store.  I bought a large tin (1.4kg) of a nice brand hot chocolate mix and paid $1.30/100g.  At the supermarket I frequent it is $1.28/100g, not even on special, and then the store brand I actually prefer is $0.80/100g.  Boy it pays to keep track of prices.  Even toilet paper was not cheaper for 48 rolls than me buying my 6 pack of rolls at the supermarket.

Hmm, this Galaxy Tab is starting to earn its keep as I keep records of my grocery shopping.

Best wishes
Jen

2 comments:

  1. Hi Jen, I use a boring old binder folder to keep tab of prices, a la The Tightwad Gazette. It is the one best thing I have ever done to help me shop sensibly, and know what is a bargain, and what isn't. For fruit and veg I also add the month, so that I can get an idea over the year when each item is cheapest (ie in season) which helps to know when is the canny time to buy in bulk and preserve.

    ReplyDelete
  2. Thanks Jo for sharing what you do. Knowing you personally I didn't think you would do that sort of thing. It is nice to know that someone I consider "normal" does things like have a price book.

    People I know here don't know what I am talking about when I mention one. Good to know I am not alone.

    ReplyDelete

Thank you for visiting. I would love to hear from you and tend to reply in the comments. It is nice to just have a chat some times.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...